DEMİRCİ ZİRAAT ODASI
BAŞKANLIĞI

lçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olarak 38 Birleştirilmiş Sınıflı Köy ilköğretim okulu ,19 Kasaba ve Köy Müstakil İlköğretim Okulu,8 lise ve dengi okul ile Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ve Sabancı Öğretmen evi bulunmaktadır. İlçede faaliyette bulunan 7 adet dernek ve vakıflara ait öğrenci yurdu bulunmaktadır.

İlköğretim : İlçemizde 19 adet müstakil ilköğretim okulu bulunmaktadır. 38 adet birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okulu, toplam 57 adet ilköğretim okulu bulunmaktadır. 19 müstakil ilköğretim okulunun 8 adedi ilçe merkezinde 5 adedi kasabalarda, 6 adedi de köylerdedir. İlçemizde ilköğretim çağında olup, okula devam eden öğrenci sayısı 6507 'dir. ilköğretim okullarında 115 adedi branş ,180 sınıf öğretmeni olmak üzere toplam 295 öğretmen görev yapmaktadır.

Ortaöğretim : İlçede Demirci Lisesi, Anadolu Lisesi, Anadolu Öğretmen Lisesi,Kız Meslek Lisesi, Anadolu İmam-Hatip Lisesi, İmam-Hatip Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi, Şağlık Meslek Lisesi ve Borlu Çok Programlı Lisesi olmak üzere 9 adet lise ve dengi okul bulunaktadır. Bu okullarımızda 2020 öğrenci öğrenim görmekte olup, toplam 122 branş öğretmeni görev yapmaktadır.

Yaygın Eğitimi : İlçemizin yaygın eğitimi karşılamak amacıyla faaliyetini sürdürmekte olan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde 1 Müdür , 1 Memur, 2 Kadrolu Usta Öğretici, 1 Hizmetli ve 2 kadrosuz usta öğretici ile 3 ücretli Öğretmen ile hizmet vermektedir.

Yüksek öğretim : İlçemizde mevcut eski öğretmen okulunun 1982 yılında Eğitim Yüksek okuluna dönüştürülmesiyle, C.B.Ü. ' ne bağlı Eğitim Fakültesine dönüştürülmüştür. Fakültede Kız 1500 Erkek 1389 olmak üzere toplam 2899 öğrenci 2 Profesör,l Doçent, 12 Yrd. Doç. , 41 ,Öğretim görevlisi, 2 Okutman ,10 Araştırma görevlisi ile toplam 58 Akademik eleman bulunmaktadır.